Други Фестивал традиционалне ношње Хан народности (ХАНФУ)

Конфуцијев институт Универзитета у Новом Саду са седиштем на Филозофском факултету приредиће други Фестивал традиционалне ношње Хан народности са пратећим програмом, у дворишту Шабачке гимназије, 23. септембра 2024. године од 17 до 19 часова.

У Кини живи 1.4 милијарде људи и 56 народности, а припадника Хан народности је готово 92% од укупног броја становника. Хан ношњу карактеришу светле, ведре и веселе боје, са дугим, широким рукавима, те специфичним преклопом десног дела преко левог горњих делова одеће тако да творе облик латиничног слова „Y“.

Ношње ће носити лектори Института, као и ученици и ученице те полазници курсева кинеског језика из Шабачке гимназије. Отварање ревије је у 17 часова.

На самом почетку програма, деца из предшколске установе Слобода ће отпевати песму „Здраво, здраво (Ни хао)” на кинеском језику, те песму „Кад си срећан” на српском и кинеском језику.

Затим ће посетиоцима бити представљене три кинеске игре у којима ће након демонстрације, сви који желе моћи да се опробају и уколико буду успешни могу да освоје неки од традиционалних кинеских поклона. Тоуху је игра у којој учесници са одређене даљине треба да убаце штапиће/стреле у уску посуду цилиндричног облика. Друга игра је савладавање вештине коришћења кинеских штапића. Присутни ће учити како штапићима да хватају ситне предмете, те ће морати да помере што више шаховских фигура штапићима у ограниченом времену. Трећа игра је ђијенци – у којој ће учесници имати прилику да се упознају са овом традиционалном игром која подразумева балансирање перјане лопте ногом.

Напоредо са друштвеним играма, сви заинтересовани ће имати прилику да испробају неке од традиционалних ношњи које ће бити приказане.

Такође, сви посетиоци ће имати прилику да дегустирају кинески чај који има посебно место у свакодневном животу Кинеза и кинеској култури, а који ће на самом Фестивалу припремати управо лектори Конфуцијевог института у Новом Саду, будући да је управо култура чаја једна од специјалности Института.

Подсетимо, Конфуцијев институт Универзитета у Новом Саду чије је седиште на Филозофском факултету постоји од 2014. године и окупља заљубљенике у кинески језик и културу од 5 до 95 година. Кроз програме са партнерским институцијама – вртићима, основним и средњим школама, факултетима и културним институцијама – али и часове који се организују у згради Филозофског факултета, курсеве кинеског језика и културе до сада је похађало више од 4.000 полазника. У зимском семестру ове године полазници ће моћи да похађају курсеве кинеског језика (од А1 до Ц2 нивоа), затим курсеве кинеске калиграфије, сликарства, музике, културе чаја, уметности везивања кинеских чворова и резања папира, кинеског плеса, кинеског мађијанга те таи чија.