Реализација Међународног пројекта, који је финансираo Институт TOLI из Њујорка

Овај Пројекат је за циљ имао да се ученици упознају са културом и историјом ромске заједнице у нашем граду, Републици Србији и Европи и њиховим страдањем током 1941. и 1942. године. Кроз реализацију активности (радионица о толеранцији, стереотипима, предрасудама, расним законима, историји и култури Рома, предавањима о страдањима, размени искустава са ученицима других школа из Србије и Хрватске, посетама локалитетима страдања) желели смо да се ученици упознају са локалном историјом и уоче везе између стереотипа, предрасуда, расизма и антициганизма са Холокаустом.

Циљ нам је био да разбијамо стереотипе и предрасуде везане за Роме и укажемо ученицима на постојање истих данас, а с обзиром да је у пројектне активности укључена и колегиница из Републике Хрватске желели смо да развијамо међусобну толеранцију и разумевање у региону између ученика из наше две земље тј. интеркултурални дијалог.

Прва пројектна активност – радионица реализована је 27. фебруара 2024. године у Медицинској школи „Др Андра Јовановић“ у Шапцу. Вршњачки едукатори ученице другог разреда, Дуња Весић (смер за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику) и Невена Драмићанин (ученик смера за ученике са посебним способностима за филолошке науке – енглески језик), говориле су о толеранцији, предрасудама, стереотипима, дискриминацији. Учесници су били ученици представници Економске школе „Стана Милановић“ из Шапца и представници ученика из Медицинске школе „Др Андра Јовановић“ из Шапца.

У марту смо кроз радионице Ко штити права и У раљама предрасуда ученике упознавали са различитим облицима дискриминације према Ромима, пирамидом мржње, институцијама које штите права и терминима: расизам, антициганизам, маргиналне групе, стереотипи, говор мржње, јавно мњење.

Ученици су 30. марта 2024. године са ученицима Основне школе „22. октобар“ из Сурчина имали едукативну шетњу Трагом живота и страдања београдских Рома у Другом светском рату. Предавање је одржао др Милован Писари. Шетња је почела у Чубурском парку причом о животу и култури Рома, затим смо видели Топовске шупе – логор и посетили смо меморијални центар Јајинци.

Током априла месеца ученици су истраживали литературу и прикупљали податке о култури, језику, религији, историји Рома у Европи, Србији и граду Шапцу, антициганизму, историји прогона и страдања у Другом светском рату и упознавали се са судбином Рома који су преживели прогон, а истраживали су и о Ромима познатим у Шапцу.

Обележили смо 22. април 2024. године, Дан сећања на жртве Холокауста и геноцида у Другом светском рату, окупљањем ученика из наше три школе на Тргу жртава фашизма. Ученици су чули предавање о Крвавом маршу и Кладовском транспорту и страдању Рома у нашем граду.

Ученици су припремали  радионице и предавања, која су уз помоћ професора реализовали за друге ученике о култури, обичајима, традицији, Холокаусту у Европи, фазама Холокауста, Холокаусту у Југославији …

У пројекту је учешће узело 357 ученика кроз вршњачке едукације и 34 ученика који су прошли кроз све наведене активности. Надамо се да смо подстакли толеранцију, развијање интеркултуралности, грађанске одговорности и учење о људским правима. Бавили смо се најтежим трагедијама и злочинима савремене историје и кроз те догађаје смо хтели да подтскнемо ученике на толеранцију и стварање недискриминаторске средине за учење и развој сваког појединца. Учили су да уочавају последице (не)прихватања различитости и значају поштовања људских права и слобода, као и да уочавају пропаганду и расизам у друштву данас.

Пројектом је библиотеци Шабачке гимназије поклоњено једанаест књига познатих аутора које говоре о истим или сличним темама којима смо се бавили у овог Пројекту заједно са ученицима.