Информатика и рачунарство су науке које се баве структуром и аутоматском (машинском) обрадом података.
Информатика се бави проналажењем оптималних решења за проблеме, тако да се једном пронађено решење може користити за низ сличних проблема. На основу математичких аксиома се моделирају и анализирају структуре и процеси из стварног света. Описивање проблема и процеса омогућавају симулације тих процеса. Решења проблема се дефинишу у облику алгоритама који обрађују одређену структуру података.
Рачунарство је наука која се бави проучавањем теоријских основа информације и рачунања, њиховим имплементацијама и применама у рачунарским системима. Рачунарство има многе области: рачунарска графика, теорија комплексности, теорија програмских језика, рачунарско програмирање и интеракција човека и рачунара.
У нашој школи постоји информатички смер од 2006. године, а данас се он зове смер за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику. За ученике овог смера, посебно се реалзије настава по областима: Примена рачунара, Програмрање, Веб програмирање, Програмске парадигме, Рачунарски системи, Базе података, Објектно-оријентисано програмирање и Дискретна математика. Од програмских језика проучавају се: C++, C# и Java. Настава се одвија у три опремљена кабинета са укупно 45 рачунара за ученике, пројекторима, одличном покривености интернетом и са свом потребном додатном опремом за ученике.
Циљ наставе рачунарства и информатике у гимназији јесте да ученици стичу знања, овладају вештинама и формирају вредносне ставове који доприносе развоју информатикчке писмености неопходне за даље школовање, живот и рад у савременом друштву, као и оспособљавање ученика да ефикасно и рационално користе рачунаре на начин који не угрожава њихово физичко и ментално здравље.
Задаци наставе рачунарства и информатике су да ученици:
Професори рачунарства и информатике у Шабачкој гимназији