Извештај о припреми и реализацији Окружног такмичења из физике средњих школа Мачванског округа одржаног у Крупњу дана 9. марта 2013. године

извештај написао др Мирко Нагл, проф.

Општинско такмичење из физике одржано је 17. фебруара 2013. године у Шабачкој гимназији. Учествовало је 26 такмичара, 14 из првог, 7 из другог, 4 из трећег и 1 из четвртог разреда, од тога 21 из Шабачке гимназије, 3 из Техничке школе и 2 из Медицинске школе (слика 1). Ученике су пратили професори Јасмина Ђокић – Јовановић, Снежана Вуковић, Мирко Нагл (Шабачка гимназија), Весна Степановић (Техничка школа) и Татјана Марковић – Топаловић (Медицинска школа)

Окружно такмичење из физике одржано је 9. марта 2013. године у Средњој школи у Крупњу. Пласирани ученици Шабачке гимназије, њих 13, окупили су се заједно са професорима Јасмином Ђокић – Јовановић и др Мирком Наглом, испред Шабачке гимназије у 7.15 сати. Дошао је и пласирани ученик Медицинске школе у Шапцу без професора, који је оправдао изостанак, што је чинило проблем јер за њејга није било места у минибусу превозника Валтеровића, који је за планирани број такмичара био удобан. Ипак су се ученици некако спаковали и кренули смо за Крупањ у 7.30. сати . Без већих проблема у Крупањ смо стигли у 9.20 сати где су нас дочекали љубазни домаћини, директор, наставници и помоћно особље школе, са озвежењем и доручком. Окупљени ученици, њих 38, наставници и организатори су се сликали (слика 1), а затим су распоређени по учионицама. Пред Комисијом отворени су задаци, копирани и подељени тако да је такмичење кренуло по правилнику у 10.00 сати и трајало 210 минута, односно до 13.30 сати. Након почетка такмичења формиране су комисије за преглед задатака, а слободно време наставници су искористили за шетњу(после кише био је сунчан дан), одлазак у цркву (јер су биле Задужнице и натавници су били спречени да у својим местима посте гробља, а приговор је упућен Комисији ДФС-а за организовање такмичења). Ручак за наставнике је организован у ресторану у 12.00 сати. Израда задатака је завршена у 13.30 и после разврставања преглед задатака је почео у 14.00 сати. Коначни резултати су истакнути у 17.00 сати (табела 1), затим су подељени билтени, док ће дипломе бити накнадно послате. За Шабац смо кренули у 17.20 сати и по олујном и кишовитом времену, са искусним возачем стигли у Шабац, испред гимназије у 19.20 сати. Ученици другог разреда Радоица Драшкић (професор Јасмина Ђокић – Јовановић) и Катарина Станковић (професор Снежана Вуковић) освојили су прву награду, а ученици Младен Самарџић, другу и Немања Јовановић трећу награду (професор Снежана Вуковић). Ученик четвртог разреда Никола Опачак освојио је прву награду.

Извештај о припреми и реализацији општинског такмичења из физике средњих школа Шапца од 17. фебруара 2013. године

извештај написао др Мирко Нагл, проф.

Професори Шабачке гимназије су као организатори умножили задатке, расподелили ученике и дежурали на такмичењу (Весна је због болести отишла након поделе задатка, а Татјана је учествовала у активностима до 11.00 сати због обавеза). Израда задатака је по правилнику трајала 3 сата у периоду од 9.00 до 12.00 сати. Исте су прегледали професори Шабачке гимназије у периоду од 12.00 до 15.00 сати, а потом електронски обрадили и истакли резултате такмичења:

Хемија

Материјали:
Екстракција јода

Списак матурских тема из хемије за школску 2012/2013. годину:

1. Периодни систем елемената
  2. Водоник